Casusluk ve Ajanlık Temalı 5 Video Oyunu

Casus ve ajan temalı en sevilen 5 video oyununu sizin için inceledik. Casusluk ve Ajanlık temalı bilgisayar oyunlarından hoşlanıyorsanız mutlaka okuyun.

Yazan: Turgut Şişman

Video oyunları, geçmişten günümüze, 7’den 70’e herkesin eğlenceli vakitler geçirdiği bir aktivite oldu. Bazen günün stresinden uzaklaşmak için oynadık oyunları bazen de arkadaşlarımızla rekabet etmek için. Farklı farklı oyun türleriyle çeşitli maceralara atıldık. Bu oyun türlerinden en çok sevilen ise rpg, role play game yani oyun içinde karakterin kimliğine bürünerek rol yaptığımız oyunlardır. En keyiflisi ve havalı hissettireni ise bir “ajan” olarak oyun oynamaktır. Gelin sizlerle birlikte, kendinizi oyunu oynarken “James Bond” gibi hissettiren 5 video oyununu inceleyelim.

1.Alpha Protocol

Alpha Protocol, bir üçüncü şahıs casusluk oyunudur. Obsidian Entertainment yapımıdır. Sega tarafından yayınlanmaktadır. Oyun bir saha ajanı olan Michael Thorton ve maceraları etrafında döner. Dünya’nın güvenliği tehlike altındadır. Büyük bir komplo dönmektedir. Bu komployu ortaya çıkarmak için gizli ajan Michael Thorton bütün sorumluluğu üstlenir.

Ajanımız, görevlerini gizli ajan üssünden alır ve dünyanın çeşitli ülkelerine görevlere gönderilir. Karakterimizin kullanacağı silahı, giyeceği kıyafeti, saç görünümünden göz rengine kadar her şeyini ayarlayıp göreve gidebilme imkanını bize sunuyor Alpha Protocol. Oyun bize görevlere çeşitli şekilde yaklaşma imkanı sunmakta. Görevlerimizi ister gizlilikle ve ajanlığın bize sunduğu bütün casusluk yetenekleriyle, istersek havaya sıka sıka herkesi vura vura yapabiliriz. Benim size tavsiyem hem role bürünmek hem de oyundan daha çok keyif almak için gizlilikle ilerlemek olacak.

2.Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory

Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory Ubisoft Montreal tarafından tasarlanılarak, Ubisoft tarafından piyasaya çıkarılan Tom Clancy’s Splinter Cell serisinin 3. oyunudur.

Yıl 2008. Şehir genelinde elektrik kesintileri, borsa sabotajları, ulusal güvenlik sistemlerinin elektronik parçalarının kaçırılması ve bilgi savaşları…

Bu saldırıları önlemek için, saha ajanlarımız düşan bölgelerinin derinliklerine sızarlar ve düşman askerlerinin ve üslerinin merkezinde bulunan, çok kritik bilgiler içeren istihbaratı bir şekilde toplamalıdırlar.

Biz oyunda NSA’nın en seçkin kara operasyon ajanı olan Sam Fisher karakterini yönetiyoruz. Görevimize ulaşmak için yakın mesafeden öldürecek, savaş bıçağımızla saldıracak, prototip Land Warrior tüfeği ile ateş edecek ve düşmana sessizce yaklaşıp tek hamlede boyunlarını kıracağız. Eğer istihbarat görevlisi olarak çalışma hayaliniz varsa, bu oyun tam size göre.

3.SpyParty

SpyParty, Chris Hecker tarafından geliştirilen, casusluk ve ajanlık temalı bir video oyunudur. SpyParty ilk olarak 2009 Oyun Geliştiricileri Konferansı’nda tanıtılmıştır.

SpyParty , insan davranışı, performansı, algısı ve kandırma becerisi ile ilgili rekabetçi bir casusluk oyunudur. Casus oyunlarının çoğunda makineli tüfekle tarayarak, bir şeyleri havaya uçurarak ve hızlı araba sürerek oynarız. Ancak SpyParty, bir kokteylin içinde, aslında gözünüzün önünde olan fakat başarılı bir şekilde ortama ayak uydurdukları için farkedilmeleri çok zor olan düşman ajanlarını, koktelydeki herkesin hareketlerini inceleyerek ortaya çıkardığımız bir casusluk/ajan oyunudur.

 

4.Metal Gear Solid

Metal Gear Solid, Hideo Kojima tarafından üretilmiştir. Konami tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Aksiyon/macera/casusluk oyunudur. En son oyunu “Metal Gear Solid V”tir. MGS serisi, soğuk savaş ve nükleer silahların kullanımıyla küresel kriz oluşturmasını sağlayanlara karşı Snake’in maceralarını anlatır. Snake hem bir askerin bilgisine ve teknik zekasına hem de bir ajanın sinsiliğine ve casusluk yeteneklerine sahip özel bir yetiştirilmiş bir silahtır. Oyunumuz, Snake ve insanlığı büyük sıkıntılara sokarak manüpile etmeye çalışan gizemli güçler arasındakı mücadeleyi, harika bir gameplay ile bizlere sunmaktadır. Oyunun yaratıcısı Hideo Kojima, Metal Gear Solid’in yaratılmasında kendisini en çok etkileyen şeyin James Bond serisi olduğunu belirtir.

5.KGB

Oyunun ismi size çok tanıdık geldi değil mi ? Hikayesi de sizlere bir o kadar tanıdık gelecek. Ağustos 1991, SSCB’nin muazzam çöküşüne çok az bir süre kaldı ve KGB memuru Maksim Rukov, herhangi bir açıklama yapılmadan, KGB yolsuzluğunu araştıran ve olası çifte ajan ve hainleri ortaya çıkaran yeni kurulan P Departmanına gönderildi. Sebebi ise kimliği tanımlanamayan saldırganın bir ofise girip eski KGB memurunu ve özel dedektif Pyotr Golitsin’i vurur. İşte Kaptan Maksim Rukov, patronu KGB’nin Moskova bölgesinden Binbaşı Volvol tarafından bu sebeple göreve çağırılır. Eğer ki oyunlarda grafiklere değil de senaryoya ve rol yapmaya önem veriyorsanız bu oyun tam size göre.