Casusiye Hakkında

Casusiye.com, 2020 yılında, casus edebiyatından hoşlanan, soğuk savaş yıllarında geçen casus film ve kitaplarını zevkle okuyan ve izleyen, aynı zamanda casusiyenin alt türleri, sexpiyonaj ve spy-fi gibi türlerden de hoşlanan yazar ve okurları bir araya getirmek için kuruldu.

Casusluğun en eski çağlardan beri var olan bir faaliyet olduğunu biliyoruz.  Eski Çin, Hindistan, Mısır, Yunan ve Roma devletlerinde casusluk sadece bir faaliyet olarak kalmamış, ayrıca konuyla ilgili kuramlar geliştirilmiş, kitaplar yazılmıştır. Özellikle “düşmanını tanıma” amacıyla askeri istihbaratın, birçok devletin en önemli uğraşı olduğu bir gerçektir. Geçen yüzyıldaki Birinci ve İkinci Dünya Savaşları ile ardından gelen Soğuk Savaş dönemi, casusluğun modern tarihini oluşturmaktadır.

Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle, casusluk elbette bitmedi. İlerleyen teknoloji ile birlikte bu faaliyette de büyük değişiklikler ve gelişmeler yaşandı. Değişen dünyada, bilgisayar korsanlığı ile siber espiyonaj ve bilgisayar hackerlığı yaygınlaştı.Teknoloji, iletişimi son derece yaygınlaştırırken dünya bir anlamda küçüldü. Cesur gazeteciler ve kahramanlar Water Gate ya da Wikileaks gibi bir çok skandalın gün ışığına çıkmasını sağladı.  Değişen dünyanın bu edebiyat türüne etkisi de büyük oldu. Robert Ludlum’un ajan karakteri Jason Bourne, dünyanın belki de en bilinen ajanı James Bond ya da Arı Kovanına Çokmak Sokan Kız romanından hatırlayacağımız bilgisayar korsanı Lisbeth Salander veya ülkemiz topraklarından çıkan ve Amerika’da çeşitli entrikaları aydınlatmanın peşinde koşan Elçin Poyrazlar’ın Selin karakteri, edebiyatın bu türünden hoşlananların kalbini fethetti.  

Casusiye.com, casusluk edebiyatından ve gerçeği ortaya çıkarmak için çeşitli tehlikelere atılan yaman araştırmacı gazetecilerin hikayelerinden hoşlananların, ilginç ve esrarengiz casusluk olaylarını okumaktan keyif alanların, entrika ve komplo teorilerini sevenlerin, bu konularda yazanlarla buluşacağı bir platformdur.

Casuslukla ilgili hikaye ve yazılar okumaktan hoşlanıyorsanız, sayfalarımız arasında hemen dolaşmaya başlayın. Anlatacak casusluk hikayeleriniz varsa hemen “Casusiye’de Yazar Olmak” sayfasına bir göz atın. Hikaye ya da makalelerinizin yayınlanması için bizimle iletişime geçin. Sizden haber almayı merakla bekliyoruz.