Sekspiyonaj

Sekspionage; cinselliğin ve erotik unsurların, casusluk yöntemleri arasında kullanıldığı bir casus edebiyatı alt türüdür. 2. Dünya savaşı yıllarında, İngilizler başta olmak üzere, Sovyet Rusya ve Almanya tarafından uygulanan casusluk yöntemlerinden esinlenerek ortaya çıkmıştır. Tarihin gelmiş geçmiş en iyi kadın casuslarından olan Mata Hari’nin kullandığı casusluk yöntemleri sexpionage türü için güzel bir örnektir. Dişilik özellikleri ve etkileyiciliğini kullanarak askeri personele yakınlaşmayı başaran Hari, bilgileri kolaylıkla ele geçirebilmişti.

Sekspionage Türünün Özellikleri Nelerdir?

Casus edebiyatında sekspionage eserler, bazı temel özelliklere sahiptir. En belirgin özellik, cinselliğin casusluk metotları arasında önemli bir yere sahip olmasıdır.

Kişilerin cinsel eğilimlerine yönelik olarak yapılan şantajlar ya da cinsel etkilemeler ile bilgi elde edilmesi sıkça rastlanan metotlar olarak sayılabilir.

Kahramanlar kadın ya da erkek olabilirler. Tarihte yaşanan gerçek olaylar bu eserlere ilham olabilmektedir. Gizli çekim ile belgelenen yakınlaşma ya da ilişki fotoğraflarının mail paylaşımında kullanılması gibi ciddi şantaj unsurları bu eserlerde sıklıkla rastlanılan casusluk yöntemlerindendir.

Casuslar cinsel oyunlara kendileri dahil olabileceği gibi bu amaçla hayat kadınları ya da jigololardan da faydalanabilirler. Cinsel yönelimleri nedeniyle halkın tepkisini çekecek lider ya da üst düzey yöneticiler hedef alınabilir.

Gay ve lezbiyen ilişkiler de bu eserlerde şantaj unsuru olarak kullanılabilir. Saexpionage yöntemler, casus edebiyatı türleri arasında oldukça yaygın kullanıma sahip olsa da bazen bütünün içerisinde sadece bir bölüm halinde de karşımıza çıkabilir.

Sekspionage eserlere örnekler 

Hepimizin yakından tanıdığı James Bond serisinde, karakterin karizmasını kullandığı olaylarda sekspionage esintisini görmek mümkündür. Bir James Bond parodisi olarak karşımıza çıkan Austin Powers karakteri de sexpionage türünün özelliklerine sahiptir. Jason Matthews tarafından 2013 yılında kaleme alınan ve sonrasında 2018 yılında aynı isimle filmi yapılan “Red Sparrow”, sexpionage tarzına oldukça iyi bir örnektir. 2014 yılında vizyona giren “Interview” filmi bir Amerikan komedisi olmasının yanında, Sexpionage öğeler içermesi bakımından örnek olarak gösterilebilir.