The SPY

THE SPY

İsrail’in Mossad casusu Eli Cohen’in gerçek hayat hikâyesinden uyarlanmış, nefes kesen bir Netflix internet dizisi: The Spy

The Spy dizisinin konusu

Mısırlı bir Yahudi olan ve Suriye’de dünyaya gelmiş olan Eli Cohen, 60’lı yılların başında İsrail İstihbarat Teşkilatı Mossad için masabaşı bir işte çalışmaya başlar. Bu zamanlarda İsrail, Suriye ile sınır konusunda anlaşmazlıklar yaşamaktadır. Ve İsrail’in Suriye’nin niyeti ve atacağı adımları öğrenmeye ihtiyacı olur. Tam da bu noktada Mossad devreye girer ve bu istihbaratı sağlayacak bir casus yetiştirmeye ve Suriye yönetimine karışmasına karar verir. İşte Bu iş için de Cohen seçilir ve uzun bir eğitimden geçirilir. Eğitimin ardından kendisine Suriyeli bir iş adamı kimliği verilerek Güney Amerika’ya gönderilir. Zamanla çok ciddi bir çevre edinen ve sağladığı bilgilerle teşkilatın kilit ismi haline gelen ajan Cohen, önemli istihbarat çalışmalarının da altına imzasını atacaktır.

The Spy dizisinin oyuncu kadrosu

İlginç bir şekilde seyirciye ters köşe yapan dizinin başrolünde Hollywood’ta komedi filmleriyle tanıdığımız Sacha Baron Cohen var. Komedyenin casus Eli Cohen’le soyadı benzerliği de diğer dikkat çekici bir ayrıntı.  Bir diğer ilginç bir ayrıntı da dizide Usama Bin Ladin’in babasının Türk aktör Tim Seyfi (Timur Seyfettin Ölmez) tarafından canlandırılmış olmasıdır.  

Heyecan dozu oldukça yüksek, yakın tarihe mercek tutan ve efsanelere konu olmuş bir casusun hayatına mini bir dalış yapmak isterseniz, kesinlikle kaçırmayın.

Dizinin imdb puanı 8.4.