ulian-Assange-kimdir

6 Soruda WikiLeaks olayı nedir ve Julian Assange Kimdir?

 

  1. Julian Assange kimdir?

Julian Paul Assange, 1971 yılında Avustralya’da doğdu. Julian Assange, birçok yüksek profilli kuruluşun veritabanlarına sızmak için dahi IQ’sunu kullandı. 2006 yılında Assange, uluslararası ölçekte gizli bilgileri toplamayı ve paylaşmayı amaçlayan bir web sitesi olan WikiLeaks üzerinde çalışmaya başladı ve  2010’da Time dergisi “Yılın Kişisi” unvanını kazandı. Cinsel saldırı iddiaları nedeniyle İsveç’e iade edilmekten kaçınmaya çalışan, Assange’a Ekvador tarafından siyasi sığınma hakkı verildi ve 2012’de ülkenin Londra’daki büyükelçiliğinde saklandı. 2016’da, WikiLeaks ABD başkan adayı Hillary Clinton ve Demokratik Ulusal Komite’den binlerce e-posta yayınladığında çalışmaları yine uluslararası ilgi gördü . Nisan 2019’da iltica başvurusu iptal edildikten sonra Assange, Casusluk Yasasını ihlal etmekle suçlandı.

  1. WikiLeaks nedir?

WikiLeaks, Julian Assange tarafından kurulmuş bir bilgi kaçırma platformudur. Gizli belgeler ve veri setlerini anonim kaynaklardan ve sızıntılardan elde etmek ve yaymak için kurulmuştur.”Post Truth” kitabının da yazarı olan eski bir WikiLeaks çalışanı ve eleştirmen olan James Ball, “Bir açık kaynak istihbarat teşkilatı veya halk için bir istihbarat teşkilatı olduklarını söyleyerek başladılar” dedi. Şöyle ekledi: “CIA veya İngiltere’nin GCHQ’sunun hükümetleri için sırlar bulması gibi, fikir WikiLeaks’in bunları herkes için elde etmesi amacıyla kurulmuştu.

  1. WikiLeaks uluslararası alanda nasıl duyuldu?

Julian Assange, hassas ve gizli bilgileri sızdırarak hükümetleri sarsmasıyla tanınan WikiLeaks’in hain kurucusu olarak ün kazandı. Bazıları onu hükümetin şeffaflığı ve basın özgürlüğünün savunucusu olarak görürken, diğerleri onu ulusal güvenliği baltalayan tehlikeli bir haydut olarak kınadı. Bir çok önemli bilgiyi çalması, Wikileaks’i ve kurucusunu önemli bir popüleriteye yaşıdı.

  1. WikiLeaks’in yayınladığı belgelerde hangi bilgiler var?

OPCW (Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü) hakkında raporlar, Irak’ta 2010 yılında sivillerin helikopterle öldürülme videoları, Guantanamo hapishane kampı için ABD Ordusu el kitabı, Irak ve Afganistan savaş belgeleri, Papa’nın emirleri, ABD Büyük Elçiliği rüşvet listesi gibi konuların yanında, küresel ekonomi, uluslar arası politika, şriketler, devletler, savaş ve askeri bilgiler gibi başlıklar hakkında ad bir çok belgeye sahip olduğu söyleniyor.

  1. Assange neden Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığındı?

Ağustos 2010’da, Assange için bir konuşma gezisi için İsveç’i ziyaret ettikten sonra biri tecavüz diğeri taciz olmak üzere iki ayrı suçlama için tutuklama emri çıkarıldı. Stockholm’de polis tarafından sorgulandı ve iddiaları yalanladı. Assange, İsveç’e iade edilirse, WikiLeaks’in gizli ABD hükümet dosyalarını yayınlaması nedeniyle suçlamalarla karşı karşıya kalacağı için tekrar ABD’ye iade edileceğinden korktuğunu açıkladı. Interpol aracılığıyla İsveç polisi tarafından uluslararası tutuklama emri çıkarıldıktan sonra Assange , Aralık 2010’da kendini metropolitan polisine teslim etti ve kefaletle serbest bırakıldığı iade duruşmasına katıldı. Birkaç yıl süren yasal savaşların ardından, Birleşik Krallık mahkemeleri Assange’ın İsveç’e iade edilmesi gerektiğine karar verdi ve WikiLeaks kurucusu Ağustos 2012’de Ekvador büyükelçiliğine girerek siyasi sığınma talebinde bulundu.

  1. ABD’ye iade edilecek mi?

Julian Assange, İngiliz hakimin casusluk ve hükümet bilgisayarlarını hackleme suçlamalarıyla yüzleşmek üzere ABD’ye iade edilemeyeceğine karar vermesinin ardından önümüzdeki günlerde hapishaneden tahliye için yeni bir teklifte bulunacak. ABD’nin avukatları , WikiLeaks’in kurucu ortağının ABD’de adil bir şekilde yargılanmayacağı iddialarını reddeden, ancak oradaki hapishanelerdeki prosedürlerin onu potansiyel olarak baskılamasını engellemeyeceği gerekçesiyle iade etmeyi engellediği yönündeki iddiaları reddeden Old Bailey’deki karara itiraz etti. Assange, önümüzdeki günlerde batı Londra’daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’nde yeni bir kefalet başvurusu için görünecek ve burada hukuk ekibinin, kötüleşen Covid-19 salgını zemininde güney Londra’daki Belmarsh yüksek güvenlikli hapishanesindeki şartlarla ilgili bilgilendirilmesi bekleniyor. Hukuk uzmanları, Assange’ın uçuş riski olarak göz önüne alındığında, kefaletin verilmesi durumunda şaşıracaklarını söylüyorlar.

treadstone ajan casus dizileri
Jasoun Bourne'un Dünyasını Anlatan Amazon Prime dizisi
Jason Bourne; Geçmişini Arayan Ajan
John Le Carre'ın En Önemli 10 Casus Romanı