Casusluk Müzeleri

 

Uluslararası Casus Müzesi WASHINGTON DC ABD

İlgi çekici ve bilgilendirici bu müzede arşiv videoları, fotoğrafları ve tatmin edici bir donanım koleksiyonu bulunuyor. İlik kameraları, KGB ruj tabancası, muhalif Georgi Markov’u Londra’da öldürmek için kullanılan zehir uçlu bir şemsiye ve Aston’un bir kopyası müzede bulunmaktadır. Martin DB5, James Bond Goldfinger filminde yer aldı. En popülerlerinden biri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusu tarafından kullanılan bir şifre cihazı olan Enigma makinesidir. Müttefikler tarafından “kırılan”, şifresi çözülen mesajlar zaferlerine önemli ölçüde katkıda bulundu.

ALMAN SPY MÜZESİ, BERLİN, ALMANYA

Bu müze bilgilenmedin yanında daha chill bir sunumu sizlerle paylaşıyor. Dünyanın en eski ikinci mesleği tarafından çağlar boyunca kullanılan alet ve tekniklerin bir koleksiyonudur. James Bond’a ayrılmış bir oda vardır. Bir şifre kırıcı, etkileşimli dokunmatik ekranlar ve bir zamanlar Soğuk Savaş’ın ön cephesinde şehirdeki casusluk çalışmalarını belgeleyen görüntüler bulunmaktadır. En önemli bölümü ise, Oceans Twelve’de olduğu gibi ziyaretçilerin akrobatik becerilerini test ettikleri lazer labirentidir.

SOĞUK SAVAŞ MÜZESİ, WARRENTON, ABD

CIA tarafından kullanılan eski bir ABD Ordusu Güvenlik Ajansı Saha İstasyonunda yer alan bu müze, Küba Füze Krizi gibi Soğuk Savaş sırasında haber manşetlerine konu olan bazı olayların bir I-casus görünümünü sunuyor. Sergiler arasında füze krizi sırasında Küba’ya konuşlandırılan bir Sovyet SA-2 karadan havaya füzesi ve US Nike füzeleri yer alıyor. Müze, Sovyetler Birliği üzerinde bir keşif görevi sırasında bir U-2 casus uçağında düşürülen pilotun oğlu Francis Gary Powers jnr tarafından kuruldu.

BLETCHLEY PARK, BLETCHLEY, MILTON KEYNES, İngiltere

Casusluk sektörünün en ünlü isimlerinden biri olan bu malikanede şifre kırıcılar, Almanya’nın Enigma makineleri aracılığıyla gönderilen kodlanmış mesajları kırma işini bu malikanede gerçekleştirdiler. Gerçekliği geliştirmek için etkileşimli sihirbazlık teknolojisi sayesinde, operasyonu tam olarak kodlama işi devam ederken olduğu gibi göstermek için büyük çabalar verildi. Matematik meraklıları için ilgi çekici olan sistemler, Almanlar tarafından her gün kullanılan ayarları çözen, yeniden oluşturulmuş, çalışan bir Bombe makinesini içeriyor.

KGB MÜZESİ, PRAG, ÇEK CUMHURİYETİ

Bu özel mülkiyete ait koleksiyon, küçük bir oda setinden işlemektedir, ancak mütevazı boyutunun çok üzerinde bir noktada bulunmaktadır. Giriş yalnızca önceden ayarlanmış turlarla yapılır. Ziyaretçiler, bir zamanlar Sovyet botunun yönettiği başka yerlerde olduğu gibi Çekoslovakya’da kullanılan silahlar, casus kameralar ve sorgulama cihazlarıyla uygulamalı etkileşimi teşvik eden hevesli ve tutkulu bir Rus tarafından müze çevresinde yürütüldü. Öne çıkan özellikler arasında Lenin’in ölüm maskesi, Troçki’yi öldürmek için kullanıldığı iddia edilen buz kıracağı ve Sovyet devletinin yırtıcı kukla ustası Beria’nın radyosu yer alıyor.

ULUSAL KRİPTOLOJİK MÜZESİ, FORT MEADE, ABD

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı, Amerika Birleşik Devletleri için potansiyel bir tehdit oluşturan kişiler ve faaliyetler hakkında bilgi toplamaktan ve işlemekten sorumludur ve bu büyüleyici müze, on yıllardır çalışmalarını çizelgelemektedir. Müze, bilgisayarlar ve telekomünikasyon ekipmanlarıyla, hafife aldığımız güvenliği destekleyen perde arkası çalışmalarını ortaya koyuyor. James Bond seksiliğinin tam bir antitezi, ama o zaman size tüm hikayeyi anlatırlarsa, bunu yapmak zorunda kalacaklardı.

ASKERİ İSTİHBARAT MÜZESİ, SHEFFORD, İngiltere

Kapılı, operasyonel bir askeri kışlada bulunan ve küçük bir meraklı ekibi tarafından yönetilen bu müze, casusluk oyununun en az bilinen bölümlerinden biri olan askeri istihbarat çalışmalarına giriyor. Birinci Dünya Savaşı’na kadar uzanan bir hava fotoğrafçılığı koleksiyonu, Soğuk Savaş sırasında Doğu Almanya’da faaliyet gösteren karanlık bir istihbarat toplama görevi olan “BRIXMIS” e adanmış bir ekran ve sabotaj eylemleri gerçekleştiren Özel Harekat İdaresi’nin çalışmaları var. II.Dünya Savaşı’nda düşman hatlarının arkasından belgeler de bulunmakta.

treadstone ajan casus dizileri
Jasoun Bourne'un Dünyasını Anlatan Amazon Prime dizisi
Jason Bourne; Geçmişini Arayan Ajan
John Le Carre'ın En Önemli 10 Casus Romanı