sherlock dedektif dizisi

Ocak Ayı İçin 5 Dedektif Dizi Önerisi

 

Dedektiflik Nedir?

Dedektif, genellikle bir kolluk kuvvetinin üyesi olan araştırmacıdır. Tanıklarla ve muhbirlerle konuşarak, deliller toplayarak ve bilgisayarlara kayıtlı veri tabanlarındaki kayıtları araştırarak suçları çözmek için bilgi toplarlar. Dedektifler polisler için ya da özel olarak bireyler için çalışabilirler.

1.Sherlock

Sir Arthur Conan Doyle’nin Sherlock Holmes’ü İngiltere’de geçen suç olaylarını anlatan bir dedektiflik dizidir. 2010’da 2017’ye kadar toplam 4 sezon ve her sezonda 3 bölüm olmak üzere toplam 12 bölüm dizi olarak çıkmıştır. Bununla birlikte 2016’da yayınlanan özel bir bölümle de toplam 13 bölümü vardır diyebiliriz.
Sherlock , günümüz Londra’sında çeşitli gizemleri çözen dedektiftir. Tam adı Sherlock Holmes’tir. Olayları yardımcısı ve arkadaşı olan, ordudan yeni gelmiş olan arkadaşı Dr. John Watson ile birlikte çözerler. Sherlock insan üstü bir algıya, zekaya ve ikna kabiliyetine sahiptir. Cesur ve akıllıdır. Hem halktan insanlar hem de hükümet, Sherlock’tan bazı olaylar için yardık iterler. Dizi her ne kadar Sherlock’un çeşitli sırlarını anlatıyor olsa da aslında olay Sherlock ve en büyük düşmanı Jim Moriarty arasında yaşanmaktadır.

2.MindHunter

Mindhunter dizisinin temelleri, John E. Douglas ve Mark Olshaker tarafından yazılmış olan kitapserine dayanmaktadır. Netflix’in gerçek suçlardan ilham alan dizisi Mindhunter, FBI’ın 1970’lerdeki psikopatlar ve seri katillerin davranışları üzerine yaptığı araştırmanın gerçek hikayesine dayanıyor. İlk sezon boyunca, ADT için çalışan isimsiz bir adam yedinci bölümün başında gösterilir ve gerçek adı Dennis Rader olmasına rağmen “BTK Katili” olarak bilinen gerçek bir katile dayanır. Gösteride Holden Ford ve Bill Tench tarafından yürütülen seri katillerin tüm röportajları, doğrudan John Douglas ve Mark Olshaker’ın “Mindhunter:  Inside the FBI’s Elite Serial Crime Unit” adlı kurgusal olmayan kitabından alınmıştır . Katillerin bu kurgusal versiyonlarının gerçek insana kıyasla nasıl olduğunu görmek için diziyi izleyebilirsiniz.

3.The Sinner

Drama dizisi olan The Sinner’ın 1. sezonu, genç bir anne olan Cora Tannetti’nin (Jessica Biel) görünürde bir nedeni olmadan ve adamı öldürdükten sonra öldürmesinin sebebini bir türlü hatırlamayan bir kadın ile başlar. Dedektif Harry Ambrose (Bill Pullman) ve Dan Leroy (Dohn Norwood) davaya atanırlar. Ancak Dan, cinayete tanıklık eden birkaç kişi olması nedeniyle davanın açık bir şekilde kapanmış olduğunu düşünürken, Harry daha fazla şey olması gerektiğine inandı  ve soruşturmaya kendi başına devam etmeye karar verdi. Dedektifimizin hikayesi ise tam olarak bu noktada başlamaktadır.

4.The Valhalla Murders

İnsanlar İzlanda’nın dünyadaki en barışçıl ülke olduğunu söylüyorlar. İzlanda’nın güzel ve kuzey ışıklarının gökyüzünü aydınlattığı ateş ve buz ülkesi olduğunu söylüyorlar. Ama aynı zamanda karanlık sırlar da barındırıyor, duymak istemediğiniz şeyler. İzlandalıların seyahat broşürlerine koymadıkları şeyler…
Arnar, İzlanda’nın ilk seri katil davasını araştırmaya yardım etmek için Kopenhag’dan Reykjavik’e seyahat etme emri verildiğinde yola koyuldu. Yaşlı erkeklerin taciz edildiği ve korkunç bir şekilde katledildiği korkunç bir cinayet dizisi The Valhalla Murders. İzlanda’ya gelen Arnar, davadaki baş dedektif olduğu için yeni dedektiften memnun olmayan ve gelişiyle rütbesinin düştüğünü hisseden kıdemli müfettiş Kata ile bir ekip oluştururlar. Korku, heyecan ve bol bol gizem barındıran bu sırlarla dolu yolculuğa çıkan dedektiflerimizin kim bilir başlarına neler gelecek.

5.Fargo

Fargo, karakomedi barındıran, suç ve polisiye dizisidir. Amerikan yapımı bir dizidir. Noah Hawley tarafından yazılmıştır. Olaylar Minnesota’da geçmektedir. Dizinin karanlık ve kötü kiralık katili Lorne Malvo, yine aldığı bir kiralık katil işini tamamlamaya giderken yolda bir geyiğe çarparak kaza yapar. Kaldırıldığı hastanede Lester Nygaard ile tanışır. Malvo, Lester’ı kötü yönde etkilemeye başlar. Malvo’nun söylediklerinde etkilenen Lester, karısını bir öfke krizi sırasında öldürür. İlk cinayetinden sonra psikolojisi ve karakteri tamamen değişir. Tüm bu olaylar yaşanırken Bemidji Polis Departmanı‘nın hırslı ve acemi polisi Molly Solverson ve ekip arkadaşı Gus Grimly sağlam bir takım olup cinayetleri çözmeye çalışırlar.

treadstone ajan casus dizileri
Jasoun Bourne'un Dünyasını Anlatan Amazon Prime dizisi
Jason Bourne; Geçmişini Arayan Ajan
John Le Carre'ın En Önemli 10 Casus Romanı