casus olarak kullanılan hayvanlar

Ajan Olarak Kullanılan 5 Casus Hayvan

Ajan olarak hayvanlar kullanılır mı ? Tarihte ajan olarak kullanılmış hayvanlar hangileridir ? Operasyonlarda ne kadar etkili olmuşlardır ? Hepsinin cevabı bu yazımızda sizlerle.

Hayvanların Casusluk Yapmaları

Ülkeler, diğer ülkelere gerek sıcak savaş halinde gerekse soğuk savaş zamanlarında ve hatta barış halinde bile bilgi casusluğu için operasyonlar yapmaktadır. Genelde bu operasyonları özel olarak eğitilmiş kişi ya da kurumlar gerçekleştirirler. Ancak bazı ülkeler bu parantezin dışına çıkıp hayvaları casus olarak yetiştirmişlerdir. İnsanlardan çok daha az dikkat çeken casus hayvanlar bazen bilgi iletimini sağladırlar. Bazen de dinleme cihazlarıyla bilgi topladılar.  Bu listemizde sizlere casus hayvanlardan bazılarını tanıtacağız.

İngiltere Başkanı George Osborne’un Kedisi

2009’da George Osborne’un kedisi Freya kayboldu. Birkaç yıl sonra, Osborne’un Maliye Bakanı olmasının ve İngiltere Başbakanı’nın hemen yanındaki Downing Caddesi’ndeki 11 numaraya taşınmasının sonrasına kadar kimse bunu pek düşünmedi. Kısa bir süre sonra, Freya’nın bulunduğunu bildiren bir telefon aldı ve Osborne ailesi tarafından evinde karşılandı.

Ancak, Freya hükümetin en hassas binalarından bazılarına girip çıkmaya başladıktan kısa bir süre sonra, onun yabancı bir güç tarafından ele geçirilmiş ve dinlenmiş olabileceğini düşündüler. 2014’te Freya, Osborne’un yeni köpeği tarafından saldırıya uğradıktan sonra başka bir ailenin yanına verildi. Günümüzde hala kedinin gerçekten ajan olarak görev yapıp yapmadığı tartışma konusudur.

Casus Yunuslar

Hamas, Ağustos 2015’te Gazze açıklarında bir yunus yakaladı. Yakaladığı yunus balığını, İsrail’in casusluk donanımlarını kullanmakla suçladı. İsrail bu iddialara yanıt vermedi. Ancak şöyle de bir gerçek var ki, İsrail ordusunda yunus balığı kullanmak ilk defa olan bir şey değildi. ABD donanması uzun zamandır bu son derece zeki hayvanların eğitimi üzerinde çalışıyordu. Ancak yunus balıklarının görevi öldürmek değildi. Mayınları ve su altı tehtidlerini tespit etmek amacıyla kullanılıyorlardı.

Mossad’ın Eğittiği Köpek Balıkları

2010 yılında Mısır’ın Kızıldeniz’deki popüler tatil beldesi Şarm El-Şeyh’e yapılan bir dizi köpek balığı saldırısının ardından Mısır basınında konuyla alakalı pek çok söylenti çıktı. Mısır basını, ;srail istihbarat teşkilatı Mossad’ı köpek balıklarını eğitmekle suçladı. Mısır yönetimi, turizm ticaretine zarar vermek için köpek balılarının bölgeye kasıtlı olarak yerleştirilmiş olabileceğini düşünüyordu. İsrail suçlamaları şiddetle reddetti ve Kızıldeniz’de sahil tatil köyleri olduğuna dikkat çekti, bu da bölgedeki herhangi bir köpekbalığının İsrail için de tehlike oluşturduğu anlamına geliyordu.

Hartlepool Maymunu

19.yüzyılın başlarında İngiltere ve Fransa arasında yapılan Napolyon Savaşları sırasında, kuzeydoğu İngiltere kıyılarında bir Fransız gemisi enkaz haline geldi. Yerel efsaneye göre, Hartlepool sakinleri düşmanlarını görmek için sahilde toplandılar, ancak sadece bir kurtulan buldular, minyatür askeri üniforma giymiş bir maymun. Daha önce hiç Fransız görmemiş olan kasaba halkı, maymunun bir Fransız casusu olduğundan hemen şüphelendi ve sorularını yanıtlamakta şaşırtıcı olmayan bir şekilde başarısız olan talihsiz hayvanı sorguladı. Hararetli bir duruşmadan sonra, maymun casusluktan mahkum edildi ve asıldı. Hartlepool, bu tarihi olaydan garip bir şekilde memnun kalır ve futbol takımlarına H’Angus the Monkey adında bir maymun maskotu ayarlar. Rugby takımı Monkeyhangers olarak bilinir.

Casus Güvercinler

Güvercinler, Birinci Dünya Savaşı’nda taburlar arasında mesaj göndermek için kullanıldı . Davranış biliminin kurucularından biri olan BF Skinner, onlara füzeleri hedeflere yönlendirmelerini sağlayacak güdüm cihazları takmayı sağlayan bir proje hayal etti. 1960’larda ve 1970’lerde ABD ordusu, güvercinleri düşman topraklarında uçmak ve olası pusuları ortadan kaldırmak için eğitti . Lazer işaretçiler tarafından yönlendirildiler ve düşman birliklerini görürlerse kayıt cihazlarını düşürmek için eğitildiler. ABD Donanması için eski bir hayvan eğitmeni olan Bob Bailey, programın 45 potansiyel pusuya engel olduğunu söyledi. Bailey, ne yazık ki, herhangi bir düşman görmedikleri takdirde güvercinleri geri almanın bir yolu olmadığını söyledi.

treadstone ajan casus dizileri
Jasoun Bourne'un Dünyasını Anlatan Amazon Prime dizisi
Jason Bourne; Geçmişini Arayan Ajan
John Le Carre'ın En Önemli 10 Casus Romanı