john-le-carre

Casus Romanlarının Unutulmaz Yazarı John Le Carre

John Le Carré’in Hayatı

John Le Carré, 19 Ekim 1931 yılında İngiltere’nin güney bölgesinde yer alan Dorset isimli kontluk bölgesinde doğmuş ünlü bir casus romanları yazarı ve eski bir casustur. Gerçek adı David John Morre Cornwell olan yazar, iler ki yıllarda devlet görevlisi olması ve yetkililerin kendi isimleriyle kitap çıkarmalarına yetkilerinin olmaması nedeniyle ismini değiştirmiştir.

Eğitim hayatına St. Andrew Hazırlık Okulunda başlayan John Le Carré, daha sonrasında Sherbone okuluna gitmiştir. 1 yıl kadar bir süre Berne Üniversitesinde yabancı diller okuyan yazar, buradan Oxford’da bulunana Lincoln Kolejine geçmiş ve eğitim hayatını burada sürdürmüştür.

John Le Carre, 19 Ekim 1931 yılında Dorset İngiltere’de dünyaya gelmiştir. St. Andrew Hazırlık Okulunda resmi eğitimine başlamış ve Sherborne Okulunda devam etmiştir. 1948 yılında 1949 yılına kadar Berne Üniversitesinde yabancı diller üzerine çalışmıştır. Daha sonra Oxford’da Lincoln Kolejine devam etmiş 1956 yılında mezun olmuştur.

Eton Üniversitesi’nde 2 yıl boyunca Almanca öğretmenliği yapan John Le Carré, bu sırada istihbarat servisleri ile çalışmaya başlamıştır. Üniversitedeki görevinden ayrılan yazar, daha sonra İngiltere Dışişleri Bakanlığında çalışmaya başlamıştır. 1960 yılında Dış istihbarat teşkilatında “İkinci Sekreter” unvanı ile görev alana Carré, Hamburg’daki İngiltere Konsolosluğu’na atanmıştır.

1961 yılında ilk romanını yazar John Le Carré, hayatı boyunca pek çok kitap yazmış ve özellikle casusluk romanlarında oldukça büyük başarılar elde etti. Ünlü yazar,  12 Aralık 2020’de vefat etmiştir.

John Le Carré Nasıl Yazmaya Başladı?

 

John Le Carré, yazarlık hayatına istihbaratta çalışırken tanıştığı roman yazarı Lord Clanmoris’den etkilenerek başlıyor. Bu etkilenme ile yazdığı romanı Call of tge Dead (Ölüme Çağrı) romanında George Smiley karakterini de ilk kez okuyuculara sunmuş oluyor. Ünlü yazar, İngiltere Konsolosluğu’nda çalıştığı dönemde de boş durmayarak ikinci romanı A Murder of Quality (Cinayetin Parıltısı) ve üçüncü romanı The Spy Who Came in from in Cold (Soğuktan Gelen Casus) yazıyor. Yazara popülerliği ve tanınırlığı da bu üçüncü kitap getiriyor.

John Le Carré Hakkında İlginç Bilgiler

 

John Le Carré, kendisi de bir casus olduğu ve soğuk savaş döneminde çalıştığı için soğuk savaşı ve o dönemde yaşanan olayları olabilecek en gerçekçi ve iyi şekilde tarif edebiliyor. Sovyet Rusya yıkıldığında ise yazarın kitaplarında büyük ve önemli bir yeri olan soğuk savaş konusu yerini “terör ile mücadele” konusuna bırakıyor. John Le Carré, terörle mücadele konularında kitaplar yazarken kendisinin “kurtarıcı” olduğunu iddia ediyor.

John Le Carré, dünyaca ünlü bir casusluk yazarı olarak edebiyat dünyasında büyük bir yere sahiptir. Yazarın kitapları onlarca dile çevrilmiş, televizyon ve sinemaya uyarlanmış ve radyolarda yayınlanmıştır. Edebiyat alanında önemli bir yere sahip olan yazar, buna karşın hiçbir zaman kitaplarının edebiyat yarışmalarına sokulmasına izin vermemiştir.