James Bond'un Yeni Filmi No Time To Die, Ölmeye Zaman Yok Ne Zaman Gösterime Girecek?

Yazan: Yasemin Bahar

Aylardır dört gözle beklenen ve pandemi dolayısıyla vizyon tarihi iki kez ertelenen James Bond serisinin son filmi “Ölmek için Zaman Yok (No Time to Die)”ı artık bu yıl dört gözle bekliyoruz. 02 Nisan 2021 olarak belirlenen gösterim tarihi en son 2020’nin Mart ayında açıklanmış ve normal gösterim tarihinden tam 1 yıl sonraya erteleneceğinin haberi verilmişti.

James Bond’un son filminin yapım şirketi MGM, böylelikle bir ilke imza atmış ve sinema tarihinde bir filmi pandemi dolayısıyla erteleyen ilk yapım şirketi olmuştu. Ve tabi film de ertelenen ilk film. Fakat pandeminin dünya genelindeki koşulları göz önünde bulundurulduğunda filmin bir kere daha ertelenme ihtimalini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor gibi.

 

ÖLMEK İÇİN ZAMAN YOK Filminin konusu

MIG’daki görevinden ayrılıp Jamaika’daki muhteşem villasında emeklilik hayatı yaşayan James Bond’un bu durgun hayatı çok uzun sürmeyecek, eski dostu CIA ajanı Felix Leiter’ın ricası üzerine dünyanın daha önce şahit olmadığı tehlikeli bir suçlu ile karşı karşıya gelecektir.

2 saat 43 dk olan film, şimdiye kadar çekilen en uzun Bond filmi. Film için ilkler bitmiyor. Bond’u resmi olarak emekli olduğunu göreceğimiz ilk film olma özelliğini taşıyan film aynı zamanda en yüksek bütçeye de sahip: 200 milyon Euro. Hal böyle olunca filme dair beklentiler de çok yüksek.

No Time to Die (Ölmek için Zaman Yok) filminde kimler oynuyor?

Serinin bir önceki filmi olan Spectre (2015) ile devam filmi niteliğinde kurgulanan “Ölmek için Zaman Yok”un haliyle oyuncu kadrosunda aynı isimleri görmek mümkün. Oscar ödüllü Avusturalyalı aktör Christopher Waltz yine Blofed karakteri ile karşımıza çıkarken; esas kadın Dr. Madeleine Swann’i canlandıran Léa Seydoux yine bizlerle olacak. Waltz’in bu filmde rolü sadece Daniel Craig bu seride de yer aldığı şartıyla kabul ettiği biliniyor. Filmde kötü adam “Dr No” rolünde 2019 “Bohemian Rhapsody” filmiyle en iyi erkek oyuncu Oscar’ını alan Rami Malek’i görmek biraz şaşırtıcı ama heyecan verici. Ölmek için zaman yok - James Bond  Zaten Bond filmleri de bizi genelde şaşırtmayı sevmez mi? Yine başrollerde Hollywood’a hızlı ve sağlam bir giriş yapan güzel Latin oyuncu Ana de Armas var.  Armas, Bond filminde yer alan ilk Latin oyuncu olarak da seriye damgasını vuruyor. Bunda Daniel Craig’in katkısı büyük.  Güzel aktris 2019 yılında gişede oldukça başarı yakalamış “Bıçaklar Çekildi (Knives Out)” filminde yine Daniel Craig ile başrolleri paylaşmış ve aktörün önerisi ile Bond serisinde kendine yer bulmuştur. Bir süredir beraber olduğu Ben Affleck ile de Hollywood’taki ününü iyice pekiştirdiği söylenebilir. Filmin yönetmen koltuğuna baktığımızda ise yine bir ilkle karşılaşıyoruz. “True Dedective”, “Jane Eyre” gibi yapımlarla tanınan Amerikalı yönetmen Cary Fukunaga. Fukunaga, tarihte bir Bond filmini yönetmen ilk Amerikalı yönetmendir.

Sinema tarihinde James Bond’u en uzun süre oynayan aktör: Daniel Craig

James Bond ile artık iyice özdeşleşen Daniel Craig ise yer aldığı serinin bu 5. ve son filminde son kez 007 olarak karşımıza gelecek maalesef. 2015 Spectre’de geçirdiği ciddi kazalar ve tedavilerden sonra hala toparlanamadığını ve bu filminde de çoğunlukla dublör kullandığını itiraf eden ünlü aktör, artık rol için kendini yeterli derecede donanımlı ve genç hissetmediğini söylemiştir. Bu kararda aktörün yine oyuncu eşi Rachel Weisz’ın da etkisi olduğu biliniyor. Weisz her gece eşinin yatağa ağrılar ve sakatlıklarıyla gelmesini başlarda dalga konusu haline getirip aktöre “Ring dövüşçüsü” lakabını taksa da, sonraları ciddi ve uzun tedavi süreçlerinden sonra eşinden bırakmasını isteyecektir. James Bond No Time To Die - Ölmek İçin Zaman Yok 

Bu filmle Daniel Craig, sinema tarihinde süre bakımından en uzun Bond aktörü olma ünvanını taşır. (2006 Casino Royal filminden bu yana). Fakat film sayısı olarak bakıldığında ise aktör 5 filmiyle, Roger Moore ve Sean Connery’den sonra gelen 3. Aktör olur.

Bir sonraki James Bond ise hala tartışma konusu olurken; oklar Idris Elba, Henry Cavill, Michael Fassbender ve Tom Hardy’e çevrilmiş durumda. No Time To Die ne zaman gösterime girecek  

Bakalım bizi nasıl bir sürpriz bekleyecek?

James Bond’un film müziği

Filmin müziğini ise henüz 18 yaşında bir Bond film müziğini yazıp seslendirerek yine Bond tarihinde bunu gerçekleştiren en genç sanatçı ünvanını kazanan Billie Eilish yapmıştır. James Bond - Ölmek için zaman yok

Tüm bu ilkleriyle umarım film bizim için de ayrı bir ilk olur.

James Bond'un yazarı Ian Fleming Kimdir?
James Bond Romanları ve Sineması
James Bond Romanları ve Sineması - İlk James Bond Romanı Ne Zaman Yayınlandı?
Asla Asla Deme | James Bond'un En İyi Oynayan Kim?