Araştırmacı Gazetecilik Üzerine En Heyecanlı Filmler

Araştırmacı gazetecilik filmleri sinema dünyasında oldukça tercih edilen film türlerindendir. Özellikle casusluk, gizem, macera gibi daha temposu yüksek ve merak uyandıran filmlerde araştırmacı gazetecilik konusunu sıklıkla görmek mümkündür. Gelin bu türün en iyi örneklerine biraz daha yakından bakalım.

Yazan: Turgut Şişman

Araştırmacı gazetecilik filmleri, oldukça geniş bir alanda kendisine yer bulan film türleridir. Romantik komedi, gerilim, dram, macera, aksiyon gibi pek çok film türünde araştırmacı gazetecilik ile karşılaşırız.

Araştırmacı gazeteciliğin en net olarak görüldüğü film türleri macera, aksiyon, casusluk ve gerilim filmleridir. Hareket alanı çok geniş olan filmlerde, araştırmacı gazetecilik yapan kişi veya kişileri bir olay yerinde veya aksiyonun tam ortasında görmek mümkündür. Bu sebeple izleyicinin tercih ettiği araştırmacı gazeteciliği konu alan film türlerinin bu türler olduğu söylenebilir. Bunun yanında romantik komedi, dram gibi türlerde de araştırmacı gazeteciliğe yer verilmektedir ancak buradaki araştırmacı gazeteciler daha durağan, daha masa başında oturan ve aksiyondan uzak duran kişiler olarak resmedilmektedir.

Araştırmacı Gazetecilik Filmleri Neden Tercih Ediliyor?

Araştırmacı gazetecilik filmleri, heyecan, gerilim ve aksiyonu beraberinde getiren film türleridir. Bu filmlerde genellikle gizli, merak edilen ve araştırılması gereken bir konu vardır ve konu finale doğru adım adım çözülür. Bu durumda izleyicilerin filmin içerisine çekilmesine ve daha durağan filmlerdense kafa yordukları, takip ettikleri filmleri tercih etmelerine neden olmaktadır.

Araştırmacı Gazeteciliği Konu Alan En Heyecanlı Filmler

Araştırmacı gazetecilik filmleri, olay örgüsü ve aksiyonu ile izleyicilerin meraklanmasına ve heyecanlanmasına neden olan filmlerdir. En iyi araştırmacı gazetecilik filmlerinin heyecanın dorukta olduğu filmler olduğu da söylenebilir. Araştırmacı gazeteciliği konu alan en heyecanlı ve en iyi filmlerden bazıları şöyledir;

  • Zodiac (2007): Zodiac filminde, bir seri katilin şifreli mesajlar ve mektuplar ile polis ile oynadığı kedi fare oyununu konu edinmektedir. Dedektif ve muhabirlerden oluşan bir grup ise katili yakalayabilmeyi takıntı haline getirmiş ve katilin bıraktığı izleri adım adım takip etmektedir. Zodiac filminin yönetmenliğini David Fincher üstlenmektedir. Filmin başrollerinde ise, Mark Ruffalo, Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. yer almaktadır.
  • Devlet Oyunlar/ State of Play (2009): Yönetmenliğini Kevin Macdonald’ın üstlendiği film, gelecekteki başkan olarak görülen Amerikan Kongre üyesi Stephen Collins’in aynı zamanda sevgilisi olan asistanının öldürülmesiyle orya çıkan sırları ve bu sırların peşindeki bir gazeteciyi konu almaktadır. Filmin başrollerinde Russell Crowe, Rachel McAdams ve Ben Affleck yer almaktadır.
  • The Post (2017): Yönetmenliğinde Steven Spielberg’in oturduğu film ABD’nin Vietnam’a yaptığı müdahalelerin belgelerini ele geçiren bir gazetenin ortaklarının, bu belgeleri yayınlamasıyla başlarına gelenler ve devleti karşılarına almaları anlatılmaktadır. Filmin başrolünde Meryl Streep, Tom Hanks ve Sarah Paulson gibi usta oyuncular bulunmaktadır.
  • Köstebek/ The İnsider (1999): Russel Crowe, Al Pacino, Cristopher Plummer gibi yıldız oyuncuları kadrosunda bulunduran Köstebek filmi, sigara firmalarından birinden kovulan bir adamın, firmanın sağlığı hiçe sayan işlemlerini ve politikalarını açığa çıkarması ile olanları konu almaktadır. Filmin yönetmenliğini ise Michael Mann üstlenmektedir.
  • Elçiyi Öldür/ Kill the Messenger (2014): Bir biyografi olan filmde muhabir Gary Webb’in gerçek hayat hikayesinden yola çıkılmıştır. Yönetmenliği Michael Cuesta, başrollerini ise Jeremy Renner, Robert Patrick ve Jena Sims üstlendiği filmde uyuşturucu trafiğini ortaya çıkaran bir gazetecinin etkileyici hayat hikayesi anlatılmaktadır.
  • Başkanın Bütün Adamlar/ All the President’s Men (1976): Oscar ödüllü filmin yönetmen koltuğunda Alan J. Pakula oturmaktadır. Başrollerini Dustin Hoffman, Robert Redford, Jack Warden’ın oynadığı filmde Amerika’da Cumhuriyetçi parti üyelerinin, Demokrat parti binasına dinleme cihazı yerleştirilmesi ve iki gazetecinin bunu fark etmesiyle ülke siyasetinin çalkalanması anlatılmaktadır.