Dünya'nın En İyi 5 İstihbarat Servisi

İstihbarat nedir ? Dünya’nın en iyi 5 istihbarat servisi hangileridir ? Bu istihbarat servislerinin tanımları ve özellikleri nelerdir ? hangi ülkelere bağlıdırlar ? Hepsi bu yazımızda sizlerle.

Yazan: Turgut Şişman

İstihbarat Servisi Nedir ?

İstihbarat, bilgiyi edinme, bu bilgiyi gerekli siyasi ve askeri noktalara ulaştırma işlemlerini akıl ve tecrübeler ışığında uygulayabilme işlemidir. Ülkelerin iç ve dış güvenliklerini sağlamak için kurulmuşlardır. Bilgi toplayıp bu bilgileri, kendilerini iç ve dış tehtidlerken korumak adına yetkili makamlara ulaştırmakla sorumlu birimlerdir istihbarat servisleri.

  1. Mossad

Mossad, 1949 yılında Tel Aviv, İsrail’de kuruldu. Mossad, dünyadaki en cüretkar gizli operasyonlarını yapan istihbarat servislerinden biridir. Bu özel operasyon ve yabancı istihbarat teşkilatı  , 1972’de Münih Olimpiyatları’nda 11 İsrailli sporcunun rehin alınması ve öldürülmesinden sorumlu tüm FKÖ aktivistlerinin izini sürmek ve öldürmek için ‘Tanrı’nın Gazabı ‘ operasyonunu başlattı . Bu olay “Münih Katliamı” olarak anılmaktadır. İsrail’in efsanevi istihbarat teşkilatının arkasındaki insan yüzlerini ortaya çıkaran ve ilgi çekici bir belgesel olan “Mossad’ın İçinde” isimli belgesel oldu. 1949’da kuruluşundan bu yana ilk kez, eski Mossad başkanları ve ajanları sessizliklerini bozdu. Dünyanın en esrarengiz kurumlarından biri için çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında konuştular.

  1. Central Intelligence Agency (CIA)

CIA, Amerika’nın dünya üzerindeki hakimiyetinin arkasındaki temel etkenlerden biridir. Bu kurum, ABD’nin bir süper güç olarak konumunu korumada ve ülke çapında dış politika istihbaratına ve analizine aracılık etmede hayati bir rol oynamaktadır. Amerika daha önceki zamanlar istihbarak toplamak  için, CIA bir zamanlar sivil bir havayolu olarak çalışan ancak Laos, Çinhindi sınırında vb. Askeri operasyonlar yürütmek için kullanılan “Air America” ​​adlı sahte bir şirketi kullandı.

  1. M16

M16, İngiltere’nin dış istihbarat servisidir. İngiltere’nin M15 isimli bir istihbarat servisi daha vardır ancak iç istihbarat ile ilgilenmektedir. M16, SIS olarakta anılmaktadır. Birleşik Krallığı daha güvenli ve müreffeh bir hale getirmek için küresel olarak her yerde çalışmaktadır. M15, GCHQ, HM Silahlı Kuvvetleri, kolluk kuvvetleri ve küresel iş ortaklarıyla beraber çalışmaktadır. Temel olarak, İngiltere’nin ulusal güvenliğini sağlamak için küresel bütün bilgilerin gizlice toplanması ve analizi ile görevlendirilmiştir.

  1. FSB

FSB, 12 Nisan 1995 yılında Moskova, Rusya’da kuruldu. Servisin kökleri kendinden önceki Çeka, NKVD ve KGB teşkilatlarına dayanmaktadır. FSB, bir iç güvenlik teşkilatıdır. FSB karşı istihbarat, iç güvenlik ve sınır güvenliği, terörizmle mücadele ve gizli izleme faaliyetlerini yürütür. 1980’lerin sonlarında, Sovyet hükümeti ve ekonomisi çökerken, KGB çoğu devlet kurumundan daha iyi ayakta kaldı. Personel ve bütçesinde çok daha az kesinti yaşadı. Ancak buna rağmen KGB’nin dağılması durdurulamadı 1991 yılında Mikhail Gorbaçov, bazı KGB birimlerini de içine kattığı ve 1992’nin başlarında KGB’nin iç güvenlik işlevleri, Güvenlik Bakanlığı , iki yıldan kısa bir süre sonra, başkanın kontrolü altına alınan Federal Karşı İstihbarat Servisi (FSK) olarak yeniden oluşturuldu. 1995’te Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin, hizmetin adını FSB olarak değiştirdi ve ona ek yetkiler vererek, özel bölgelere girmesini ve Rusya’da ve Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) ile işbirliği içinde yurtdışında istihbarat faaliyetleri yürütmesini sağladı.

  1. RAW

Raw, Research and Analysis Wing, 21 Eylül 1968 yılında Yeni Delhi, Hindistan’da kuruldu. Hindistan’ın en büyük ve güçlü dış istihbarat kuruluşudur. RAW’ın oluşturulma sebebi 1962 Çin-Hint ve 1965 Hint-Pakistan savaşlarıdır. Başlangıçta RAW , öncelikle doğrudan işe alınan eğitimli  istihbarat memurlarına güveniyordu. İstihbarat Bürosunun dış kanadına bağlıydılar. Etki alanı genişledikten sonra, adaylar ayrıca ordu, polis ve Hindistan Gelir Servisi’nden de işe alınmaya başlandı.. Daha sonra RAW, üniversiteden mezun almaya başladı. 1983 yılında RAW kendi servis kadrosunu, Araştırma ve Analiz hizmeti (RAS)’ı oluşturdu. Bu oluşum için A grubu sivil insanlardan da kuruma hizmet edecek insanlar aldı. Ancak RAW’a girebilmeleri için sınava girmeleri gerekir. Ayrıca 20 yıllık hizmet tecrübesine sahip olmaları gerekir.